Ime néhány gondolat, ami elvezethet hozzá.
Egy befektetést akkor tekinthetsz biztonságosnak, ha vele kapcsolatban alapvető kockázatok nem merülnek fel. Ilyen kockázatok lehetnek a nemfizetési kockázat, az árfolyam kockázat, partnerkockázat.
Kockázatcsökkentő technikák:
Porlasztás (diverzifikáció),
ami azt jelenti, hogy a lehetőségeid függvényében a pénzedet többféle befektetésben helyezed el, így ha az egyikkel gond lenne, akkor csak a pénzed egy része kerülhet veszélybe. Tehát mint az élet más területén, itt is igaz a több lábon állás szükségszerűsége. A kockázatok porlasztásával nem csak magas, hanem közepes és alacsony kockázatú befektetéseket érdemes vásárolnod. Pl.: magas kockázatú ,de más iparághoz tartozó részvények, közepes kockázatú kötvények, fedezettel bíró befektetések…
Hosszabb időtávon történő befektetések: ha megnézed a részvénybefektetések hozamgrafikonjait (itt is diverzifikált portfóliókról beszélünk), akkor rövidebb időtávokon nagy kilengéseket tapasztalhatsz, magas az árfolyam és a hozam kockázat. Ha 5-15 éves időszakot veszünk alapul, akkor egy jól összeállított portfólió nagyon jól teljesíthet. Ezért érdemes elkülöníteni olyan összeget, amelyről hosszú távon le tudsz mondani. Ez lesz ugyanis az a befektetés, ami lökést adhat felnőttkori életed egy szakaszán, vagy segíthet a nyugdíjas éveidben, segít elindítani a gyereke(i)det a felnőtt életben.
Megbízható partnerre bízd a befektetésedet!
Erre akkor is szükség van, ha ez megnöveli a befektetés költségeit. Például egy szakmailag elismert, régóta a piacon levő vagyonkezelő magasabb költségeket számíthat fel, mert a szakértelmet, az információt, az infrastruktúrát, tehát mindazt, ami a befektetések eredményét szolgálja (biztonság és haszon), meg kell fizetni! A partner kiválasztásánál nem elhanyagolható a cégstruktúra, a vezetők, a szakembergárda, a szakmai múlt, a jogi környezet, a belső kontrollrendszer, egy-egy termékhez kialakított befektetési politika.
Garanciák, befektetővédelem:
A legtöbb partnerkockázatra létezik valamilyen szintű védelem. Magyarországon a bankbetétekre például az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA), az értékpapír számlákon elhelyezett pénzekre pedig a Befektető-Védelmi Alap (BEVA). Például, ha a befektetési alappal veszteséget szenvedsz el az alapban szereplő befektetések miatt, azért nem jár kártérítés. Ha a befektetési szolgáltatóval (amely értékpapír számán nyilvántartja az alapomat) történik valami (pénzügyileg „megbillen”, fizetésképtelenné válik), és nem tudja kiadni számodra a nyilvántartott vagyonodat, akkor ilyen esetben jótáll a BEVA. A térítés maximális határa 100.000 EUR, amit mindig az aktuális MNB árfolyamon forintosítanak. Léteznek olyan befektetési szolgáltató cégek is, amelyek nem tartoznak a BEVA alá, de legtöbb esetben létezik egy kártalanítási, kompenzációs alap. Ez esetben meg kell ismerni ezeket a lehetőségeket is. Találsz olyan befektetési szolgáltatókat, akiknél nincsenek garanciák… Gondolj az offshore cégekre.
Remélem, elegendő kitekintést adhattam a befektetések biztonságát illetően. Ha további információkra van szükséged, keress bizalommal! Még több infót kérek
Megköszönöm ha másokhoz is eljuttod azt, amit hasznosnak találtál az oldalamon!